Menu

روش های پرداخت عوارض پردیس تهران و جاده ای و اتوبان مالیات

آنچه که باید در مورد آزادراه تهران پردیس بدانید

ساخت و احداث آزادراه پردیس – تهران در سال ۱۳۸۱ آغاز و حدودا در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد. این بزرگراه از اتوبان بابایی در شرق تهران آغاز می‌شود. در این مسیر از ورودی و خروجی‌های زیادی مانند جاده دماوند، سد لتیان، فاز ۹، فاز ۷، ۲، ۶ پردیس عبور می‌کند تا به شهر پردیس برسد. البته این بزرگراه همین‌جا متوقف نمی‌شود بلکه در انتهای مسیر خود به جاده هراز می‌رسد. در این مسیر ۵ کیلومتر بزرگراه، بیش از ۳ کیلومتر پل بزرگ و ۴ تونل احداث شده است؛ به همین دلیل طول این آزادراه حدود ۲۳ کیلومتر است.

عوارض آزادراهی پردیس تهران

چند سالی از افتتاح آزادراه پردیس تهران می‌گذرد اما در این مدت نارضایتی افراد کم نشده است و همچنان ادامه دارد. سال ۹۸ این خبر منتشر شد که عوارضی آزادراه پردیس تهران که تا دیروز تنها ۱۵۰۰ تومان بوده به ۲۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است. متاسفانه هر سال شاهدِ افزایش عوارض آزادراه‌های بین‌راهی هستیم اما هر طور که بخواهید حساب کنید این عوارض برای فردی که هر روز از تهران راهی پردیس و بالعکس می‌شود، به‌صرفه نیست. بزرگ‌ترین مزایای این آزادراه‌ها کاهش زمان، طول مسیر و افزایش امنیت راه‌ها است که می‌تواند برای کارمندان و دانشجویان عامل مهمی باشد.

 ویروس کووید ۱۹ همچنین تأثیر مبادله اسکناس در انتشار این ویروس، از امروز شنبه دریافت عوارض در آزادراه تهران- پردیس به صورت الکترونیکی و غیرنقدی انجام می‌پذیرد.

عوارض آزادراهی تهران پردیس تهران چقدر است؟

عوارض آزادراه پردیس در طی چند سال اخیر افزایش زیادی داشته است. امسال شاهد این بودیم که عوارض آزادراه پردیس تهران افزایش ۲۰ درصدی داشته است. برای اینکه با عوارض آزادراهی پردیس ۱۴۰۰ آشنا شوید، توجه شما را به جدول زیر جلب می‌کنیم.

نام آزادراه سواری وانت مینی‌بوس کامیونت کامیون ۲ محور کامیون ۳ محور تریلی
تهران – پردیس ۶۰۰۰ ۷۰۰۰ ۶۰۰۰ ۱۱۰۰۰ ۱۱۰۰۰ ۱۳۰۰۰ ۱۵۰۰۰

همان‌طور که در جدول بالا می‌بینید؛ عوارض آزادراهی خودرو‌های شخصی (سواری) از ۵۰۰۰ تومان به ۶۰۰۰ تومان رسیده و بیشترین میزان عوارض آزادراهی پردیس به تریلی اختصاص داده شده است.

نحوه پرداخت عوارض آزادراهی تهران پردیس

نحوه پرداخت عوارض آزادراهی تهران پردیس

تا همین چند وقت پیش برای عبور از آزادراه باید زمان زیادی در صف‌های طولانی منتظر می‌ماندید تا نوبتتان شود و بتوانید مبلغ عوارض آزادراهی تهران پردیس را پرداخت کنید، شاید این اتفاق باعث شده باشد که دیر به محل کارتان برسید اما نگران نباشید به دستور ستاد مبارزه با کرونا و شرکت آزادراه تهران پردیس در آذر ماه ۱۳۹۹ تنها روش پرداخت الکترونیکی عوارض وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. بانک مسکن با همکاری سازمان راه و شهرسازی، «سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه پردیس» را راه‌اندازی کرده است که می‌توانید از طریق این سایت برچسب عوارض را به صورت فیزیکی یا الکترونیکی تهیه کنید.

جناب آقای قاسمی؛ وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای منصوری؛ استاندار محترم تهران با سلام،
 با توجه به اینکه جاده قدیم پردیس به تهران و بالعکس بسیار خطرآفرین و تردد در آن همیشه همراه با حوادث جاده‌ای و تصادف و ترمز بریدن کامیون‌ها بوده و این مسیر دارای پیچ‌‌‌‌‌‌های تند و خطرناک است و جاده‌ای ناایمن محسوب می‌شود، به علت هزینه بالای عوارض آزادراه پردیس به تهران و بالعکس، ساکنان شهر جدید پردیس بالاخص ساکنان مسکن‌‌‌‌‌‌های مهر که اکثراً در تهران شاغل هستند هر روز از این جاده رفت و آمد می‌کنند.
عبور از این جاده خطرناک به دلیل مبلغ عوارضی سنگین آزادراه برای عبور و مرور هر روزه ساکنان صورت می‌گیرد. مبلغی که از توان مالی ساکنین خارج است. لذا خواهشمند است تدبیری اتخاذ گردد تا هزینه عوارضی آزادراه تهران-پردیس برای ساکنان شهر پردیس رایگان گردد.

خرید برچسب عوارض الکترونیکی آزادراه تهران پردیس

احتمالا می‌دانید که یکی از روش‌های پرداخت عوارض آزادراهی خرید برچسب عوارض الکترونیکی است. دیگر نیاز نیست ساعت‌های طولانی در مقابل ایستگاه‌های عوارضی منتظر بمانید، شما می‌توانید به یکی از ۵ روش زیر نسبت به خرید برچسب عوارض الکترونیکی خود اقدام کنید.

 • دریافت برچسب عوارض از شعب بانک مسکن 
 • مراجعه حضوری به نمایندگان فروش (برای خرید برچسب عوارض آزادراه‌ها می‌توانید به سعبی که در ادامه به آنها اشاره شده، مراجعه کنید)
 • دفاتر پیشخوان دولت
 • مراجعه به سامانه پرداخت عوارض الکترونیکی
 • برنامه موبایلی پرنا

اگر می‌خواهید به‌صورت اینترنتی برچسب عوارض الکترونیکی خود را تهیه کنید. در ابتدا نیاز است وارد سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض به نشانی avarezi.bank-maskan.ir شوید. روی گزینه «خرید برچسب» کلیک کنید تا فرم را به شما نمایش دهد. سپس اطلاعات را به‌صورت کامل تکمیل کنید. در این مرحله نیاز است روی گزینه پرداخت کلیک کنید. بعد از اتمام کار، فرایند خرید شما با موفقیت ثبت خواهد شد. هم‌چنین هر زمان از آزادراه عوارضی پردیس تهران عبور کنید، مبلغ عوارضی به‌صورت خودکار از روی حساب شما کم خواهد شد.

طبق گفته مدیرعامل آزادراه تهران – پردیس کارمزد سالانه سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه پردیس بانک مسکن «ETC» برای عوارض سه هزار تومانی حدود ۲۰۰ تومان، ۳۵۰ تومان برای نرخ عوارض بالای ۳ تا ۸ هزار تومان، ۵۰۰ تومان برای عوارضی بیشتر از ۸ هزار تومان مشخص شده است.

بیشتر بخوانید: برای اطلاعات بیشتر در خصوص تهیه برچسب عوارض آزادراه پردیس بانک مسکن می‌توانید مطلب برچسب آزادراهی را مطالعه کنید.

 

چطور برچسب الکترونیکی آزادراه تهران پردیس را شارژ کنیم؟

شارژ برچسب الکترونیکی

استفاده از سامانه اینترنتی برای شارژ برچسب الکترونیکی عوارض آزادراهی تهران پردیس

اگر برای شما این سوال پیش‌آمده است که آیا امکان شارژ برچسب عوارض پردیس تهران وجود دارد؟ و چطور می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟ بله، شما برای شارژ برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

 1. به سایت www.maskan-avarezi.ir مراجعه و گزینه شارژ برچسب را انتخاب کنید
 2. در صفحه جدید می‌توانید نحوه شارژ برچسب عوارضی با پلاک خودرو یا «شماره برچسب یا تیکت» را انتخاب کنید.
 3. اگر شماره برچسب یا پلاک شما در سامانه اینترنتی ثبت‌نشده باشد، با پیغام عدم وجود مشتری روبرو خواهید شد. در این صورت باید ابتدا در سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض ثبت‌نام کنید.
 4. در غیر این صورت می‌توانید به کمک هر دو روش نسبت به شارژ برچسب عوارض آزادراه پردیس اقدام کنید.
 5. بعد از آن با عبور از آزادراه‌ها، مبلغ عوارض به صورت خودکار از روی موجودی شارژ برچسب عوارضی شما کم می‌شود.
 6. عوارض آزادراهی پردیس

نکته طلایی: در‌صورتی‌که می‌خواهید پیامک موجودی شارژ برچسب عوارضی خودرو خود را دریافت کنید، می‌توانید شماره سریال برچسب عوارض الکترونیکی خود را به شماره ۱۰۰۰۲۰۲۲ پیامک کنید تا مبلغ موجودی شارژ برچسب برای شما ارسال شود.

استفاده از کد دستوری برای شارژ برچسب عوارض آزادراهی

در گذشته اگر خط ایرانسل داشتید، می‌توانستید برای شارژ عوارض آزادراه پردیس و استفاده از سامانه همراه بانک مسکن از کد دستوری پرداخت عوارض آزادراهی *۷۱۴# یا #۷۳۷* استفاده کنید. اما متاسفانه در حال حاضر این دو کد دستوری برای این کار غیرفعال هستند.

فرماندار پردیس نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: ما سه سال است، که به این نرخ ها اعتراض داریم، از طریق نماینده های مجلس شورای اسلامی، استانداری تهران و روش های مختلف استفاده کردیم، اما جواب نگرفتیم، مسئولین آزادراه معتقدند که آزادراه متعلق به بخش خصوصی است و چاره ای جز تامین منفعت این بخش وجود ندارد.

 

وی با بیان این که مردم از این وضع راضی نیستند، گفت: ما هر کاری در توانمان بود، انجام دادیم، نمایندگان مجلس نیز هر کاری توانستند، کردند، اما به نتیجه نرسیدیم.

 

افزایش نرخ آزادراه تهران- پردیس سبب شده که رانندگان تمایل چندانی برای تردد در این محور نداشته باشند و این اتفاق سبب کاهش کارآیی آزادراه و دور شدن از اصل هدف احداث آن می شود.

مراجعه حضوری به تمام شعب بانک مسکن یا استفاده از  خودپرداز این بانک

شما می‌توانید در تمام شعب بانک مسکن علاوه بر انجام کلیه امور بانکی، نقل‌و‌انتقال پول، دریافت موجودی، فعال‌سازی رمز و …. نسبت به شارژ برچسب عوارض الکترونیکی آزادراه پردیس نیز اقدام کنید.

شارژ برچسب الکترونیکی به کمک تلفن‌بانک مسکن

شما می‌توانید با سامانه تلفن‌بانک مسکن به شماره ۰۲۱۶۴۰۹۶ تماس بگیرید و نسبت به شارژ برچسب الکترونیکی خود اقدام کنید.

حمل و نقل مشکل زیر ساختی در شهرک ها
تأمین زیرساخت‌های حمل‌ونقل پرو�?ه‌های مسکن مهر در شهرهای جدید از برنامه‌های اولویت‌دار شرکت عمران است که در این راستا متروی هشتگرد در صورت تأمین اعتبار پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و برنامه ساخت متروی پردیس در دست مطالعه است . همچنین در ۴ شهر جدید بهارستان، مجلسی، گلبهار و فولادشهر نیز برنامه راه‌اندازی مترو در دستور کار قرار دارد.
یکی از شهرک های جدید اطراف تهران پردیس است که ساکنین آن مجبورند برای حضور در شهر تهران روزانه عوارضی بالغ بر 3600 تومان(رفت و برگشت) بپردازند .
هرچند که عده ای پرداخت عوارض تردد در آزادراه تهران – پردیس را برای ساکنین پردیس منطقی نمی دانند اما زمزمه هایی از افزایش عوارض این آزاد راه به 2500 تومان شنیده می شود .
یکی از ساکنین شهر پردیس که دارای برچسب عوارضی برای عبور ومرور از لاین پرداخت الکترونیکی عوارض است در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید : بدون اطلاع قبلی در روز اول اسفند ماه مبلغ 2500 تومان عوارض از اعتبار برچسب تردد خودروی سواری ام برای عبور رفت و مبلغ 2500 تومان برای مبلغ برگشت کم شد و زمانی که از یکی از متصدیان باجه های عوارضی در خصوص افزایش مبلغ عوارض سوال کردم تائید شد که مبلغ افزایش یافته است .

مراجعه به نمایندگان مجاز فروش برچسب الکترونیکی عوارض در سراسر کشور

اگر می‌خواهید به‌صورت حضوری برچسب عوارض الکترونیکی  آزادراه پردیس تهران را شارژ کنید، می‌توانید به نمایندگان مجاز فروش برچسب الکترونیکی عوارض خودرو در سراسر کشور مراجعه کنید. در جدول زیر به برخی از این نمایندگان اشاره می‌کنیم.

نماینده فروش آدرس
باجه دوم عوارضی پردیس عوارضی آزادراه پردیس تهران
شعبه پردیس شهر جدید پردیس، میدان عدالت
شعبه پرند پرند، بلوار امام خمینی، خیابان البرز

پرداخت عوارض الکترونیکی (ETC) چیست؟

پرداخت عوارض الکترونیکی یکی از روش‌های پرداخت عوارض آزادراه است با این تفاوت که نیاز نیست در صف‌های طولانی منتظر بمانید بلکه می‌توانید بدون توقف مبلغ عوارضی را به صورت الکترونیکی پرداخت کنید.
شما و تمامی رانندگان باید برای استفاده از این روش، در سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض بانک مسکن ثبت‌نام کنید. سپس برچسب فیزیکی یا مجازی را تهیه کنید تا عوارضی به صورت خودکار از حساب شما کم شود. اگر تیکت اینترنتی داشته باشید، پلاک خودروتان به کمک دوربین‌های پلاک‌خوان خوانده می‌شود در غیر این صورت باید آن را به صورت فیزیکی خریدارای کنید که در این مطلب در رابطه با آن صحبت می‌کنیم.

این ساکن شهر پردیس می گوید که در روز بعد دوباره عوارض 1800 تومانی از برچسب اعتبارم کم شد و با پرسش مجدد از یکی از باجه داران عوارضی عنوان کردند که مبلغ عوارض دوباره به 1800 تومان تقلیل یافته است.
این در حالی است که برخی باجه داران عوارضی تهران – پردیس افزایش مبلغ عوارض را در روزهای آینده قطعی می دانند .
این ساکن شهر پردیس در ادامه گفت و گو با خبرنگار ما می گوید افزایش مبلغ از 1500 تومان به 1800 تومان در سال گذشته نیز حدودا در همین ایام اتفاق افتاد چراکه سفرهای نوروزی از اواخر اسفند آغاز می شود و افزایش مبلغ برای دست یابی به دریافت عوارض بیشتر نیز در همین ایام خواهد بود.

 استعلام عوارض آزادراهی 

چطور در سامانه پرداخت عوارض الکترونیکی ثبت نام کنیم؟

اگر در زمان ثبت شماره برچسب یا پلاک با پیغام عدم وجود مشتری روبرو شدید، باید ابتدا در سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام ETC می‌توانید یکی از دو روش زیر را انتخاب کنید.

 • ثبت‌نام در سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض
 • ثبت‌نام ETC با اپلیکیشن پرنا بانک مسکن

برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به‌دست آورید، در ادامه همراه ما باشید.

 

مرتضی حیدری که ۲۶ اردیبهشت ۹۷ برای تعیین تکلیف و تعدیل نرخ آزادراه تهران- پردیس مهلت یک ماهه تعیین کرده بود، ادامه داد: مسئولین آزادراه توجیه می کنند، که سال ۹۶ نرخ عوارض را اضافه نکردیم و سال ۹۷ همان ۱۰ الی ۱۲ سال افزایش نرخ داشتیم، چرا که این افزایش نرخ متعلق به دو سال است و ما برخلاف گفته های وزیر راه نیز عمل نکردیم.

پرداخت عوارض الکترونیک خودرو (Electronic Toll Collection) یا ETC، بسیاری از مشکلات مربوط به روش‌های قدیمی پرداخت عوارض بزرگراه‌ها را حل کرده است و به‌عنوان روشی سریع و مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش مالکین خودروها با خرید برچسب مخصوص (Tag) و چسباندن آن بر روی شیشه جلوی ماشین خود، بدون توقف از ​گیت‌های ETC عبور می‌کنند و حساب عوارض از شارژ حساب آن‌ها کسر می‌شود.

https://ghabzino.com/trafficplan

ثبت‌نام در سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض

درصورت انتخاب روش اول نیاز است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید تا ثبت‌نام شما در سامانه ثبت‌ شود و بعد از آن بتوانید نسبت به خرید و شارژ برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض اقدام کنید.

 • در ابتدا باید وارد سایت www.maskan-avarezi.ir شوید و روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید.
 • صفحه جدیدی برای شما باز می‌شود، در این صفحه نیاز است اطلاعات دارنده خودرو + شماره پلاک را وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *